لاغری سریع با رژیم

۵باور غلط درباره لاغری
آبان ۲۵, ۱۳۹۷
لاغری سریع با ورزش
دی ۲۶, ۱۳۹۷

لاغری سریع با رژیم


لاغری سریع با رژیم

یکی از مهم‌ترین و شاید اصلی‌ترین فاکتورها در لاغری و کاهش وزن بحث رعایت رژیم غذایی درست و استاندارد با شرایط بدنی هر فرد است زیرا نیاز به کالری برای هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.


کاهش وزن سریع امری امکان‌پذیر است اما ماندگار نیست. با رژیم‌های طاقت‌فرسا و غیراصولی می‌شود وزن کم کرد ولی چون به‌صورت مقطعی انجام می‌شود در انتها فرد به سبک زندگی قبلی خود بازمی‌گردد که نه‌تنها به وزن اولیه بازخواهد گشت بلکه وزنش بیشتر خواهد شد.
خیلی افراد دنبال یک رژیم معجزه‌آسا مثلاً در مدت‌زمان ۴۸ ساعت هستند. این کار شدنی است و شاید فرد بتواند در مدت دو روز ۴ کیلوگرم هم‌وزن کم کند که ما توصیه می‌کنیم ۴ کیلوگرم باید در یک ماه کم شود آن‌هم به شکلی که به‌سلامت بدن آسیب نزنیم که این ۴ کیلوگرم بارعایت سبک صحیح زندگی که شامل تغذیه، ورزش و استراحت درست حاصل می‌شود، در غیر این صورت آسیب‌های زیادی به بدن وارد می‌شود.

به‌طور مثال با رفتن به سونا می‌توانید ۲ کیلوگرم یا بیشتر در مدت یک ساعت وزن کم کنید ولی آیا این ۲ کیلوگرم از بافت چربی کم شده است یا آب بدن از طریق تعریق دفع شده است؟ مطمئناً با انجام این کار آب و املاح موردنیاز بدن درواقع از بین رفته است که باعث برهم خوردن الکترولیت‌های بدن خواهد شد.

برخی دیگر از انواع رژیم‌های غذایی وجود دارند که با تحمیل شرایط افراطی و سخت باعث می‌شوند فرد در مدت‌زمان کوتاهی به‌طور مثال در ۱۵ روز ۱۰ کیلوگرم وزن کم کند. به این‌گونه رژیم‌ها رژیم یویو می‌گویند یعنی فرد در مدت‌زمان کوتاهی کاهش وزن زیادی خواهد داشت اما پایدار نخواهد بود و ضمن آسیب‌های زیاد به بدن خیلی زود وزن به‌جای اول و شاید بیشتر از وزن اولیه هم بازگردد.

مشکلاتی که این‌گونه رژیم‌ها دارند این است که چون به‌یک‌باره میزان مواد غذایی را کم می‌کنیم شوک وحشتناکی به بدن وارد می‌شود و به علت کمبود منابع اصلی بدن دچار قحطی می‌شود و پس از اتمام دوره رژیم تمایل زیادی به خوردن انواع و اقسام خوراکی‌ها به وجود می‌آید.

وقتی به بدن در مدت‌زمان کوتاهی شوک وارد شود به‌جای سوزاندن چربی آن را ذخیره می‌کند تا بتواند برای اعمال حیاتی مثل ضربان قلب یا تنفس از آن استفاده کند. در رژیم‌های غذایی که خیلی سریع انجام می‌شوند در بلندمدت باعث برهم خوردن هورمون‌های بدن، کاهش متابولیسم و از دست دادن بافت عضلانی خواهد شد.

مهم‌ترین مشکلی که افراد بعد از یک دوره کاهش وزن سریع برخورد می‌کنند افتادگی پوست هست که هیچ راه طبیعی برای درمان آن وجود ندارد.
از دیگر مشکلات رژیم‌های سریع می‌توان به سوءتغذیه، کم‌آبی بدن و سنگ کلیه، پرخاشگری، یبوست، ریزش مو، برهم خوردن قاعدگی و مشکلات کبدی اشاره کرد.

بهتر است ضمن رعایت یک رژیم غذایی صحیح و استاندارد هم راه با ورزش و سبک زندگی درست به‌سلامتی و تناسب‌اندام همراه با ظاهری زیبا و ماندگار دست پیدا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *